Projekt pn. „Jesień życia bez przemocy”
W dniu 17 maja 2024 r. pod patronatem Wójta Gminy Siekierczyn – Pana Dariusza Furdykoń, zaangażowaniu pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siekierczynie i członków Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Siekierczynie, w Osiedlowym Domu Kultury w Zarębie zrealizowany został projekt pn. „Jesień życia bez przemocy” skierowany do seniorów z terenu Gminy Siekierczyn.
Projekt miał na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy wobec seniorów, a jego realizacja odbyła się poprzez organizację warsztatów, które dostarczyły uczestnikom nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również umiejętności praktycznych niezbędnych do obrony przed przemocą oraz podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Cele projektu:
1. Zwiększenie świadomości społecznej:
- o uczestnicy dowiedzieli się, czym jest przemoc wobec seniorów, jakie są jej formy oraz jak ją rozpoznawać,
- o uczestnikom przekazano informacje na temat skali problemu przemocy, jego konsekwencji oraz sposobów przeciwdziałania przemocy.
2. Edukacja i umiejętności praktyczne:
- o uczestnicy nauczyli się, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku doznania zjawiska przemocy, która obejmowała zarówno pomoc fizyczną, jak też wsparcie psychiczne.
Program warsztatów:
Warsztaty przeprowadzone były przez specjalistów: psychologa, terapeutę ds. uzależnień oraz przemocy i ratownika medycznego. Program obejmował:
- Wykłady teoretyczne - omówienie definicji przemocy, jej form oraz sposobów jej rozpoznawania i zapobiegania.
- Zajęcia praktyczne: pierwsza pomoc przedmedyczna.
- Dyskusja – uczestnicy projektu mieli okazję zadawać pytania, dzielić się własnymi doświadczeniami oraz uzyskać porady od specjalistów.
Dodatkowe atrakcje:
Aby zachęcić seniorów do udziału w tym trudnym tematycznie projekcie i zapewnić miłą oraz przyjazną atmosferę, organizatorzy projektu przygotowali dodatkowe atrakcje:
- Poczęstunek - w przerwach między warsztatami uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku, który był okazją do integracji i wymiany doświadczeń.
- Paczki profilaktyczne – każdy z uczestników otrzymał paczkę profilaktyczną zawierającą materiały informacyjne, ulotki oraz drobne upominki.
- Nagrody za aktywny udział w projekcie - aktywni uczestnicy warsztatów mogli liczyć na nagrody, co dodatkowo motywowało ich do zaangażowania w zajęcia.
Efekty projektu:
Realizacja projektu pn. „Jesień życia bez przemocy” przyczyniła się z pewnością do zwiększenia świadomości seniorów na temat ewentualnych zagrożeń związanych ze
zjawiskiem przemocy i wyposażyła ich w niezbędne narzędzia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych/kryzysowych.
Dzięki temu, nasi seniorzy będą mogli czuć się bardziej bezpieczni i pewni siebie, wiedząc, jak należy reagować na przemoc oraz w razie takiej potrzeby, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
Projekt pn. „Jesień życia bez przemocy” adresowany do seniorów z terenu Gminy Siekierczyn nie tylko dostarczył im wiedzy i podstawowych umiejętności związanych ze zjawiskiem przemocy, ale także miał na celu zintegrować społeczność lokalną, pokazując jednocześnie, że temat przemocy wobec seniorów jest tematem trudnym, ale niezmiernie ważnym i wymaga wspólnego zaangażowania. Natomiast takie działania są kluczowe dla budowania społeczeństwa opartego na wzajemnym szacunku i wzajemnym wsparciu.